Subaşı'ndan soru önergesi!

Aşağıda yer alan sorularımın T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet ERSOY tarafından Anayasa’nın 98’inci ile TBMM İçtüzüğü’nün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

21:01:41 | 2020-01-30

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 Aşağıda yer alan sorularımın T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet ERSOY tarafından Anayasa’nın 98’inci ile TBMM İçtüzüğü’nün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

Saygılarımla

 

Hasan SUBAŞI

Antalya Milletvekili

 

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde 160 ülkeden bin 121 kültürel ve doğal varlık bulunuyor. Listede, Türkiye’den 18 kültürel ve doğal varlık yer alıyor. Türkiye’den İstanbul’un tarihi alanları, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, Hattuşaş, Nemrut Dağı, Xanthos ve Letoon, Safranbolu, Truva Antik Kenti, Edirne Selimiye Cami ve Külliyesi, Çatalhöyük Neolitik Kenti, Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı, Bursa ve Cumalıkızık, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, Efes, Ani Arkeolojik Alanı, Aphrodisias Antik Kenti, Göbeklitepe, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya ile Pamukkale-Hierapolis, listede yer alan kültürel ve doğal varlıklardır.

 

Bakanlığın çalışmaları sonucunda Türkiye’den 18 kültürel ve doğal varlık listeye alınırken, 78 kültürel ve doğal varlık ise yıllardır geçici listede beklemektedir. Öyle ki, Kekova 19 yıldır, Sagalassos ve Perge 10 yıldır, Harran, Ahlat ve Alanya 19 yıldır geçici listede beklemektedir. UNESCO’nun 10 temel kriterinden pek çoğunu karşılayacak nitelikte olmasına rağmen bu kültür varlıklarının Dünya Kültür Mirası listesine girememesinin nedenleri incelenmeli ve gerekli adımlar atılmalıdır.

 

Bu sebeple, UNESCO’yu beklemeden, öncelikli olarak ulusal emanetler listemizi UNESCO benzeri kurguyla oluşturmamız gerekmektedir.

 

Bu bilgiler ışığında;

1- Ulusal Kültürel Miras Listesi oluşturulması konusunda Bakanlığınızın yürütmekte olduğu çalışmalar var mıdır?

 

2- Yıllardır Geçici Listede bekleyen, kültürel miraslarımızın, Dünya Kültür Mirası Listesine alınması noktasında Bakanlığınızın ulusal düzeyde ve UNESCO nezdinde yaptığı çalışmalar var mıdır?

 


ETİKET :  

Tümü