Şehre bir Vali gelir,Şehir değişir

Uzun süredir konuşulan Valiler Kararnamesi geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayınlandı. Antalya Valisi Sayın Muammer Türker yerini Bursa Valisi Sayın Münir Karaloğlu’na devir ettiler.. Sayın Valimiz Hoş Geldiniz, Sefalar Getirdiniz…

03:09:50 | 2016-06-09

Uzun süredir konuşulan Valiler Kararnamesi geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayınlandı. Antalya Valisi Sayın Muammer Türker yerini Bursa Valisi Sayın Münir Karaloğlu’na devir ettiler.. Sayın Valimiz Hoş Geldiniz, Sefalar Getirdiniz…

Bir vali İli tanıyana kadar aradan bir hayli zaman geçmesi gerekir iken ne yazık ki sık vali değişimi gerçekleşmektedir. Bu durum ilin gelişimi açısından doğru olmamakla beraber değerli valilerimiz yine de kısa sürede illerimizin hayrına gayret sarf etmektedirler..Dar zamanın yeterli olmadığını bende sizler gibi düşünmekteyim.

***

Yurdumuzda vali dendiğinde akla ilk gelen isim Recep Yazıcıoğlu’dur. Bizler onu, sisteme, bürokrasiye, klasik devlet anlayışına karşı sert çıkışlar yapan, sözünü esirgemeyen biri olarak tanıdık. Çoğu kişi yaşadığı şehrin valisinin ismini bilmezken, onu tanımayan yoktu neredeyse. Çünkü o hep halkın içinde, halkla birlikteydi. Bürokrasi hastalığına hep karşı çıktı (halka karşı sert olmak, halka tepeden bakmak, işi yokuşa sürmek, vatandaşı engellemek, bugün git yarın gel anlayışı yani)... Her zaman ‘’bu sistem değişmeli’’ derdi Yazıcıoğlu. Ona göre bürokrat halka karşı değil, devlete karşı sorumludur. Her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini söylüyordu. Onun derdi sistemleydi. Çünkü sistem değişirse, vatanımız değişecekti.

Vilayet yönetimleri dönemindeki uygulamaları üniversitelerde tez konusu olan Recep Yazıcıoğlu Tokat Valiliği sırasında Cumhuriyet’ten bu yana yapılan dersliklerden daha fazla derslik kazandırmıştır.

***

Mükafat olarak hep bir başka yere sürdüler ama o gittiği her yerde yeniden daha verimli olmayı başardı . Sıradan olanı yapmak, sıra dışı bürokrasiyi reddetmektir. Makamının kapılarının ardına kadar açık olması da bu yüzdendir. Görev yaptığı her yerin çehresini değiştirir resmen seferberlik başlatırdı. Kahvehaneleri kıraathaneye dönüştürerek okuma salonları açar okul kampanyası başlatırdı. Devletten para gelmesini beklemezdi. Halkla birlikte para gelmeden işe başlardı. Kısa sürede binlerce derslik açardı ‘’devlet-millet el ele’’ sloganıyla okulsuz köy bırakmazdı. Yaptığı her okulda bir vali gibi değil, şantiye şefi gibi çalışırdı. Yaptıkları devlet planlama teşkilatı`na model, üniversitelere ise doktora tezi oldu. Bir puzzle gibidir şehirler onun için. Doğru zamanda, doğru kareyi yerine koymak, eksiksiz olarak tamamlamak için çabalar durur. Gittiği her ilde yaptığı gibi ilçeleri ve köyleri tek tek gezerek işe başlar. Gittiği yerin neye ihtiyacı olduğunu anlamak için saha taraması yapmak, halkın içine karışmak en doğru yöntemdir.6,8 büyüklüğündeki depremde Erzincan valisidir. Günlerce valilik binasında sabahlar. Halkla birlikte bu yükün altından 8 ay gibi kısa zamanda kalkmayı başarır ve şehri yeniden ayağa kaldırır.

***

Bazı köyler onun sayesinde ilk kez bir vali görür. Valinin de kendileri gibi bir insan olduğunu, aralarında kocaman duvarlar olmadan sohbet edebilmenin, derdini anlatabilmenin keyfini yaşar halk.

***

Keban Barajı`nın yapımı nedeniyle Fırat Nehri`nin köprüyü yutması, ulaşımın 30 yıl boyunca feribot ve salla yapılmasına neden olmuştu. Köprünün olmaması 23 köyün bağlantısının kopmasına, yol açmıştı. Fırat`ın iki yakasını birbirine bağlayan Başpınar köprüsü, 22 köyün çeyrek asırlık hasretini bitirir. Köprünün yapımı için dönemin hükümetinin 1 trilyon maliyet çıkardığı köprüyü 300 milyara bitirir. Vali Yazıcıoğlu, Erzincan için hayal ettiği çoğu projeyi hayata geçirir. Devletin `olmaz` dediği işleri oldurur. Daha çok iş yapmaya, daha çok proje üretmeye çalışır. Vali Recep Yazıcıoğlu içinde bulunduğu ortama ve halkın sevgisine rağmen hiçbir zaman siyasete girmeyi düşünmediği gibi her hangi bir parti valisi de olmadı .Görev yaptığı yıllarda Anavatan ve Doğru Yol Partisi`nden teklif alır. 2002 yılında ise Ak Parti`den...

Siyasi arenada tek kader arkadaşı vardır, Rahmetli Adnan Kahveci:

Adnan Kahveci`yi trafik kazasında kaybettiğimiz gibi ne yazık ki yüreği güzel insan Sayın Yazıcıoğlunu da trafik kazasında kaybettik .Her iki büyüğümüzün de ruhları şad olsun..

***

-Evet,yeni valimizin yatırımcı dostu, yaşanabilir ve yenilikçi bir şehir vizyonunu hayata geçirmek için tüm gayreti sarf edeceğine düşünüyorum.

-İlimizin güçlü olduğu alanları öne çıkararak, yerel ve bölgesel kalkınma perspektifiyle her alanda yeni ve uygulanabilir projeler hazırlayıp uygulama gayreti içerisinde olacaktır mutlaka.

-Daha önceden hazırlanan ve başlanmış veya yürütülmekte olan çalışmaların aynı titizlikle takip edeceklerdir.

-Konya-Antalya hattı ile Afyon-Antalya arası hızlı tren çalışmalarının temellerini Sayın Valinin atmasını arzu ediyorum.

-Antalya spor ve Alanya sporun mutlaka başarı elde etmesi için ne gerekiyorsa yapmasını umuyorum.

-Ve son olarak biz Sürücü Kursları İçin hayati durum arz eden bir önceki Valimizin taban fiyat yazısının altında imzasının olduğu ,içinden çıkılmaz bir hal alan ,hiçbir kamu kurumun sahip çıkmadığı sıkıntımız ‘’SÜRÜCÜ KURSLARI TABAN FİYAT MESELESİ’’ …!!Gerek radyo gerek ise tv programları aracılığıyla yine köşe yazılarımdan yazdığım ama netice alamadığım bir önceki Sayın Valimize defalarca çağrı yaptığım ‘’TABAN FİYAT’A ‘’Sayın Valimizin sahip çıkmasını rica ediyorum..

Şairin dediği gibi ‘’gün 24 saat ,seni düşünüyorum’’ sayın valimizin de : "haftanın 7 günü 24 saat hizmet" demesi temennisiyle..

Sevgi ve saygı ile tüm okurlarıma Hayırlı RAMAZANLAR DİLİYORUM…

 


ETİKET :   Hakan AKAN Vali Antalya

Tümü