ORTAK HÜZÜN KERBELA

Mustafa AKAR Kaleminden Yazı

12:42:38 | 2017-10-02
Mustafa AKAR
Mustafa AKAR      mustafa@falezhaber.com

Muharrem Ayı’nın ve Muharrem Orucu’nun ülkemizin birliğine,dirliğine ve kardeşliğine güzel vesileler oluşturmasını cenab-ı Allah tan diliyorum.

Anadolu'nun tamamı gezildiğinde, Alevîsi ile, Sünnîsi ile Türklerin büyük kısmının Muharrem Orucu tuttuğu, Aşure Aşı yapıp dağıttığı ve Hz. Hüseyin'in şehit edilişinin acısını içinde duyduğu görülecektir. Çünkü Alevîsi ile Sünnîsi ile Türk insanı, bir elmanın iki yarısı olduğunun,birinin kaderinin diğerinin kaderi ile bütünleştiğinin bilincindedir.

Türkiye'nin dışında hiçbir ülkede bu acının birlikte yaşandığını göremezssiniz.Aşûre, Türkiye’de, ortak kaderin, ortak geçmişin ve ortak geleceğin de adı haline gelmiştir. Çünkü Aşure, küçük farklarla birbirinden ayrılmış çeşitli malzemenin aynı kazanda bütünleşmesine ve milletin oluşumuna en güzel örnektir.

Türk Milleti de aynen Aşûre gibidir. Küçük farklılıklar ile birbirinden ayrı olsa da Türk Kültürü kazanına girip oradan Türk Milleti olarak çıkmıştır/çıkmaktadır. Bunun için Aşûre’de Türk toplumu için çok güzel bir örneklik ve ibretlik vardır.

Bugün islam dünyasında kerbelada yaşananların daha şiddetlisi ve vahşisi yaşanıyor kardeş kanları dökülürken emperyalislerin uşaklığını yaparak din adına çocuklar kadınlar yaşlılar velhasıl topyekün müslümanlar katlediliyor.Cenab-ı Allah tüm islam alemine huzur versin tüm dünyaya barış versin inşallah.

Hacı Bektaş Veli’nin “Bir Olalım, İri Olalım,Diri Olalım” sözü günümüzde daha büyük bir önem taşımakta,daha büyük bir anlam ifade etmektedir.Şair ne güzel özetlemiş

kerbelayı,başka söze ne hacet...

Medine dağlarında susamla sümbül ağlar Dağlar inim iniler sular sarhoş sel ağlar Cümle kuşlar figanda vah dertli bülbül ağlar Viranede baykuşlar "hu" çeker yıl yıl ağlar Kerbela imdat ister gözedirler yol ağlar Lanet olsun Yezide şah-u geda kul ağlar Ey murteza gel yetiş binekte düldül ağlar Hasanım ağu içmiş gözyaşları sel ağlar Kerbelaya kulak ver sahra ağlar çöl ağlar.

 


ETİKET :  

Tümü