Muhittin Böcek, Menderes Türel,Akaydın Ve Kitap Fuarı....

Selami Şahin Yazdı

13:34:18 | 2017-12-08
     

İkamet ettiğim Pınarbaşı Mahallesi'nde  geçtiğimiz yıl  3 bin 500 kişi kapasiteli Fuar ve Kongre Merkezi inşaatı başladığında Konyaaltı Belediyesi tarafından sekizincisi düzenlenen 'Kitap Fuarı'nın bu merkezde yapılacağını duyduğumda çok şaşırmıştım.

Birileri Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'i fena gazlamış. Bu inşaat kitap fuarına asla yetişmez demiştim. O zaman ki görüşüme göre Muhittin Böcek'in çuvallayacağına inancım tamdı. Ancak kongre ve fuar merkezi tam zamanında yapıldı. Tam zamanı derken her gün o güzergahı kullanan biri olarak söylüyorum.

Son üç güne kadar peyzaj düzenlemeleri dahi yapılmamıştı. Yani fuar açılışından 7- 8  gün öncesine kadar ortada hala bir inşaat vardı. Ne olduysa ne yapıldıysa son bir haftada bina tamamlandı. Sonra kitap fuarı açıldı.

Kitap fuarlarının Antalya'da bu kadar ilgi çekeceğine ihtimal vermiyorken Pınarbaşı Mahallesinin bütün sokakları otoparka döndüğünü gördüm. Yüz metre okul mesafesine gitmek için bile dakikalarca beklemek zorunda kaldık. Sonra fuar tamamlandı. Katılımcı sayısında bir rekorun olduğu rakamlar ile açıklandı.

CHP'li belediye başkanı olan Muhittin Böcek'in her kesimden yazarı okuyucu ile buluşturma mantığını yerinde buldum. Yine de ağırlık sol kesimdendi. Vaktiyle eski büyükşehir belediye başkanı Mustafa Akaydın'ın Konyaaltı ile eş zamanda kitap fuarı yapma isteğini şimdi çok daha net anladım. Fuara Aksu'dan, Alanya'dan ve birçok yerden otobüsler ile öğrenciler aileleri ile geldi.

Bereket şimdi büyükşehir belediye başkanı Menderes Türel şayet Akaydın olsaydı bu tabloyu gördükten sonra kitap fuarına bir kez daha sulanabilirdi.

Kitap fuarı ne yazık ki Pınarbaşı Mahallesinin önemli sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesi gerektiğini de ortaya koydu. Sağlık il müdürlüğü kavşağında trafik bu türden etkinliklerde inanılmaz derecede sıkışıyor. Oysa lunaparkın bitiminde sağa verilen yolun üniversite sınırı boyunca Uncalı'ya doğru açılırsa sağlık il müdürlüğü kavşağı çok rahatlayacak, bu proje sanırım Büyükşehir belediye başkanı Menderes Türel'in gündeme alması ile hızlı bir şekilde hayata geçebilir. Üstelik pratik,rahatlatıcı ve masrafsız bir çözüm olur diye düşünüyorum.

Pınarbaşı Mahallesi Konyaaltının eski mahallelerinden biri o bakımdan baştan sona yenilenmesi gereken bir lokasyon diyebilirim. Son derece modern bir kongre ve fuar merkezinin hemen yanı başında hala seralar da tarım yapılıyor. Bu  görüntü  Konyaaltı'nın bu modern yüzüne yakışmıyor. Mülkiyet veya diğer sorunlar olabilir lakin ara formüller, küçük dokunuşlar ile Pınarbaşı'nı yeniden ele almakta yarar var. 

Üniversite sınırında bulunan çam ağaçlarının budanmasından sonra yeterli bir temizlik ve düzenleme yapılamadığını, birçok sokakta kaldırım eksik olduğunu belirtmemde yarar var. Bütün bunları neden söylüyorum? 350 bin katılımcının olduğu bir fuarın olduğu mahalle aynı zamanda Konyaaltı ilçe sınırlarının vizyonu olacaktır. Anlaşılıyor ki kongre ve fuar merkezi önümüzdeki dönem bir çok etkinliğe ev sahipliği yapacak, o yüzden Muhittin Böcek ekibiyle birlikte Pınarbaşı mahallesini baştan sona yeniden ele almalıdır.

Bazı sokaklarda asfaltların bile sıkıntılı olduğunu, düzenlemeler yapılması gerektiğini yerinde görmelidir. Ortak çözüme kavuşturulması gereken sorunları da ilgili belediye veya kurumlar ile iletişime geçerek hızlandırmalıdır.

'Pazar Günleri yapılacak etkinliklerde meyce ve sebze pazarı kurulduğu gerçeğini de unutmamak lazım'

Sonuç olarak sekizinci Konyaaltı Kitap ve Kongre merkezi Antalya için güzel bir hizmet olarak yerini aldı. 350 bin kadar insanın kitap fuarını ziyaret etmesi ise beni şaşırttı. Umuyorum ki her kesime eşit mesafede yaklaşım gösterme çabası çerçevesinde Böcek tarafından başlatılan bu kitap fuarı, Antalya film festivali gibi yıllarca devam eder. Başarılı işleri de gündeme getirmek lazım ki marifet iltifata tabi olur düsturu anlamlı olsun. 

 


ETİKET :  

Tümü