KYK'da Tuz Kokmadan. Yetkililer gereğini yapsa derim.

KYK Antalya İl Müdürlüğü ile ilgili yazılarım Antalya'nın yanı sıra Ankara'dan da ilgi görüyor.Bazı okuyucular Antalya Valisinin neden olaylara müdahale etmediğini soruyorlar.

14:45:34 | 2017-08-09

KYK Antalya İl Müdürlüğü ile ilgili yazılarım  Antalya'nın yanı sıra Ankara'dan da ilgi görüyor.Bazı okuyucular Antalya Valisinin neden olaylara müdahale etmediğini soruyorlar.

         Bende onlara cevaben ; Antalya'da her olay karşısında son derece hassas olan Vali Münir Karaloğlu'nun sessiz kalmadığını ancak KYK'nın direk Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı bir kurum olduğunun altını çiziyorum.

         Bana göre KYK'da henüz tuz kokmadan ülke genelinde ciddi tartışmaları doğurmadan duruma müdahale etmesi gereken kişi Ak Parti il başkanı Rıza Sümer olmalıdır. Çünkü bu şehirde genel başkanlık makamının Antalya'da ki temsilcisi il başkanı Rıza Sümer'dir. Sümer , kongreler telaşından dolayı  sanırım KYK'yı yeterince inceleyemedi. Bir incelese tuzun kokma aşamasına geldiğini görür.

               Beytülmal'ın hakkını hukukunu savunacak, olaylara müdahale edecek makam il başkanlığı makamıdır. Bu girizgahı bir dip not olarak sunduktan sonra gelelim KYK ile ilgili yazımdan sonra yaşanılanlara...

                   Haberlerden sonra cevval müsteşarımız ekibini sakinleştirerek,olayları çözeceğini, sakin olmaları gerektiğini öğüt veriyormuş. Ankara'da ki genel müdür ve yardımcıları Antalya'da yaşanılan bu olaylar karşısında şaşkına dönmüş ve hayretlerini gizlemedikleri gibi müsteşarı ciddi manada içten içe sorgulamaya başlamışlar. Olaylardan bakanı bilgilendirmeyi görev saymışlar.

 

                   Müsteşarımız ve hemşerileri şu ana kadar sesiz sessiz dört gözle ihaleleri  beklediklerin öğrendim. Bakan ise ihaleleri 'öteleyebildiğiniz  yere kadar öteleyin emrini vermiş. Ayrıca bilgim olmadan hiç bir ihaleyi onaylamayın demiş. Bu bilgi de ne hikmetse Kamuran tarafından ilgili kişilere fısıldanmış. Fısıldanan kişiler ise KARA KARA yeni çözümler aramaya başlamışlar.

                   Şimdi yazacağım olay ise  tam olarak bu lobiciliğin geldiği noktayı gösteren kara bir delil olarak tarihe not düşülecektir.

 

                  Çünkü il müdürü Mustafa Sabri Ak ' şu ana kadar yazılanların hepsi doğru kardeşim ama içimizdeki bilgileri kamuoyuna veren kim' diyerek kendi aralarında muhbir avına çıkmışlar.  Bu arada 'Antalya KYK'da ihalelere müfettiş el attı.'  Başlıklı haberden sonra gece yarısı Sabri Ak'ın önderliğinde  il müdürlüğünde toplanarak bu haberleri eski muhasebe müdürünün yaydığı kanaatine vararak hemen tayin yazısını yazıp Korkuteli'ne sürdüler.

               Korkuteli Öğrenci Yurdunda atanmış bir müdür olmasına rağmen bu sürgünün yapılması korkunun ecele faydası olmadığının göstergesi olarak anlaşıldı. Bu davranışlar kendinden emin olan bir yöneticinin davranışı değil, bu davranışlar baskı, zulüm ile personeli susturmaya çalışan gözü dönmüş bir yöneticinin davranışı gibi algılanıyor.  Çoru çocuğu olanların yuvasının yıkılmasını göze alacak kadar gözü dönen yöneticiler mi bu ülkeyi 2023 yılına taşıyacak? Bu konu geçiştirilemeyecek kadar hassas bir konu olduğunun altını bir kez daha çizmek isterim.

 

            Ayrıca bir paragraf bilgi ile Mustafa Sabri Ak'ı bir kez daha şaşırtayım isterseniz. Bakalım bu bilgiden sonra hangi personeli nereye sürecek ? Geçtiğimiz yıl jetta marka aracıyla Antalya havaalanına kendisini bırakan F.isimli  arkadaşta iki gün aracınız neden kaldı?  Bu araç ile bu arkadaşınız neler yaptı biliyor musunuz? Birde 20 TL'lik bahşiş olayı var. Onu da sonra hatırlatırım. Gelelim yeni ve  asıl konumuza;

 

                   KYK  2016-2017 öğretim dönemi için Ceren İnşaat firmasından 15 yıl süre ile yer kiraladı. Kiraladığı yer 5.000 kişilik Muratpaşa Öğrenci Yurdu.  Kiraladığı bina ne yazık ki tam olarak tamamlanmadığı için o dönemde bir çok ulusal basında olay öğrencilerin isyanı olarak yer aldı. Şayet kamuya  bir ihtiyaç hasıl olursa tamamlanmayan yerlerin sonraki süreçte bitirilmesine göz  yumabilir. Çünkü öğrencilerin barınma ihtiyacını gidermek gerekir. Tabi bu benim masum ve olması gereken yaklaşım modelim. Eksik ve tamamlanmamış binayı kiralama veya teslim alma nedeni öğrenciler için mi yoksa bilmediğimiz bazı rantlar için mi ? Neden sonuç ilişkileri çerçevesinde gelin bu olayı objektif olarak irdeleyelim.

 

                    Hemen belirteyim ki Ceren İnşaattan kiralanan yurt binasında 2300 öğrenci kalmasına rağmen yaklaşık 8 aydır 5.000 öğrenci üzerinden ödeme yapılıyor.. Kurum firmaya her öğrenci için 198-TL ödeme yapıyor;  Yani her ay boş olan binalara 3.000 * 198 =534.600-TL ödeme sağlanıyor.

               Burada altının önemle çizilmesi gereken konu Ceren İnşaat burayı tam tamamlamadan teslim etmek istememesine rağmen il müdürü Mustafa Sabri Ak ısrarla  yetkisini kullanarak kiralamasıdır. Haliyle Ceren İnşaat elbette hak ettiği ücreti isteyecektir. Ceren İnşaat çünkü olayları düz mantıkla izliyor. Adamların tek derdi var. Bir an önce binayı tam olarak tamamlayıp KYK'ya kiralamak...Kiralama gerçekleştirirken elbette 5 Bin kişilik hak ettiği ücreti de  ister.

 

                 Ayrıca KYK inşaatı tamamlanmayan bu yurt binasını dışarıda kalan öğrencilerin konaklama ihtiyacını gidermek için kiraladığını ispatlarsa kimsenin gıkı çıkmaz. Hatta tebrik bile edilir. Olayları incelediğimizde konunun böyle olmadığını çok net görüyoruz. Asıl amacın bir an önce binayı kiralayarak yurdun yemekhanesini, kantinini, istediği kişi olan hemşerisi, can yoldaşı, kankisine vermek olduğunu anlaşılıyor.

                       Çünkü bu binaya öğrenciler zaten var olan başka bir yurttan getiriliyor. Yani elzem bir ihtiyacı gidermek için bina eksik de olsa teslim alındı gibi ifadeler sığ bir gerekçe olarak karşımıza çıkıyor. . Kaldı ki binanın iskan belgesi olmadan kanunen bir binaya öğrenci alamazsın. Aldığın zaman o öğrencilerin hayatlarını tehlikeye atmış olursun. Mustafa Sabri Ak'ın bu hemşeri Ö.K'ya yemekhane ve kantin verme isteğini anlarım da tamamlanmamış bir binayı bile teslim alma cesareti göstererek yemekhane ve kantin vermesinin altında yatan nedenleri de bir başka hemşerileri olan bay müsteşar bulsun... Bu arada Ö.K ve onun adına ihalelere giren firmaları ve ihaleye girdikleri illeri tek tek çıkardım. Buradan  genel müdüre ve bakana çağrıda bulunuyorum. Çanakkale, Bolu, Isparta, Antalya,Elmalı,Isparta'da 2 ve Düzce KYK yemekhane ihalelerini iyi inceleyin, müsteşar affını isterken birilerinin dünyalığı ayarlanmış olmasın... 

 


ETİKET :  

Tümü